GTA V – Porady Gry Rockstar: Online Adversary Modes

Rockstar Game Tips: GTA Online Adversary Modes

Wraz z wydaniem heists, gracze otrzymali możliwość, aby odblokować nowe tryby przeciwnika w GTA online. Tryby Adversary oferują szereg nowych wyzwań, zarówno dla zespołów pracujących razem polując w paczkach, tak samo dla asów jak i innych par graczy aby udowodnić, że są w stanie przetrwać, gdy numery są przeciwko nim. W przypadku, gdy się jeszcze dość nie uporałeś z tymi trybami lub jeśli szukasz czegoś aby opanować technikę, Rockstar zebrał kilka porad aby podzielić się z wami wszystkimi. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny, jak one działają, można przeczytać o nich trochę za pośrednictwem podglądu każdego trybu na stronie Rockstar.

Hasta La Vista

Hasta La Vista kwestionuje dwów truckerów (Truckers) umieszczonych w dużych kabinach do amatorskiego koszenia dwóch wolniejszych (ale bardziej zwrotnych przeciwników) Rowerzystów, którzy zanim dotrą do wyznaczonego punktu kontrolnego muszą zostać zatrzymani. Ważne jest, aby pamiętać dla truckerów (Truckers), że tylko jeden z Rowerzystów musi dotrzeć do punktu kontrolnego, aby wygrać. Mając to na uwadze, truckerzy (Truckers) są zachęcani do współpracy w celu wyciągnięcia Rowerzysty przed ich ciężarówki koncentrując się na jednym z tyłu. Przez podwojenie siły przez obu truckerów, zwiększa się rozmiar taranu, utrudniając tym samym Rowerzystom ucieczkę w ostatniej chwili, aby wydostać się z drogi. Nawet jeśli truckerzy (Truckers) nie są w stanie wyłączyć Rowerzystów z drogi, mogą również wygrać, jeśli skończy się przed Rowerzystami osiągnięcie linii mety. Czasami też prowadzenie zajmowanego Rowerzysty jest tak dobre, jak taktyka, zabijając ich obu, zapewniamy sobie zwycięstwo.

Hasta La Vista oferuje doskonałą walkę między kontrastującym atrybutem szybkości i zwrotności. Jest to niezbędne, aby Rowerzyści wykorzystali zalety swoich (nimbler) skromnych pojazdów na maksa – manipulowanie zwiększonym przyspieszaniem i hamowaniem rowerami do uniku, unikając także ciężkich uderzeń dużych platform. Ponadto, jeśli jesteś na dwóch kołach, nie zapomnij o kliknięciu prawego drążka analogowego z kontrolera, aby spojrzeć za siebie i przewidywać ataki nadjeżdżających pojazdów. Wreszcie, należy zastosować szczególne cechy każdej mapy, aby chronić się przed uszkodzeniem nadjeżdżających ciężarówek przez zbaczanie z przodu w postaci naturalnych barier na każdej trasie. W Los Santos Burza mózgów w Hasta La Vista i filary wspierające każdy most pomogą pokryć cię; na trasach przez Hrabstwo Blaine (Blaine County) gdzie czasem może istnieć konieczność użycia drzewa lub płotów, aby dobrze manewrować na twojej drodze.

Siege Mentality

W Siege Mentality, niewielka grupa obrońców musi bronić swoich samotnych żyć z falami atakujących w danym czasie. Napastnicy zawsze startują się jako Siege Mentality i będą się pojawiać na swoich pozycjach (respawn) po zabiciu. To daje obrońcom (Defenders) kilka dodatkowych sekund na początku w trybie przewidywania tras ataku i do ustawienia się w pozycjach, w których mogą tworzyć chokepoints w tych obszarach. Z dwoma graczami, pozycja ta ma kluczowe znaczenie dla otwarcia obrony i koordynacji, która jest kluczem do objęcia wszystkich możliwych kątów. W tych momentach otwarcia, może to być rozsądne, aby ustawić pułapki z Proximity Mines i Sticky Bombs do miejsc, w których nie mogą się łatwo pokryć. W przypadku Sticky Bombs, trzymać naciśnięcie przycisku wyzwalacza do ostatniej chwili: to zapewni maksymalną liczbę Atakujących, którzy znajdą się w maksymalnym zasięgu pierścienia ognia. W całej walce, upewnij się, aby rozmawiać na słuchawkach, gdy to zapewni ci lepszą koordynację z drużyną i na miejscu znajdzie się zawsze Osoba atakująca w taki sposób, że koledzy Obrońcy będą mogli pomóc, jeśli potrzebujesz wsparcia. Jedna końcowa wskazówka dla Orląt (xD) Orłów albo Orlików: czasem Atakujący może próbować utrzymać pre-zajętą lokację powodując i tym samym pozwalając swojej eskorcie na innych potencjalnych atakujących. Jeśli atakujący jest zbyt daleko oraz poza zasięgiem, przejdź do szukania innych, aby skutecznie bronić się przed nim.

W Siege Mentality, Włamywacze często znacznie przewyższają rywali. Muszą wykorzystać te przewagi, upewniając się, że trzymają wysokie tempo i ataki są nieugięte. Camping i czekanie na moment do strajku xD [mam nadzieje, że wszystko jasne ;p] tylko pozwoli Obrońcy, aby zmienić położenie i odświeżyć sytuację; musisz być przygotowany na śmierć w swoim dążeniu do tego aby dostać się wystarczająco blisko do ich wysadzenia. Na początku pracy, może warto koordynować stanowisko tak aby obrońcy zostali otoczeni. To sprawi, że trudniej jest im korzystać ze wsparcia i trzymać się plecami do ściany. Nie ułatwia im się przez atakowanie z tego samego punktu.

Come Out To Play

“Wyjdźcie do gry” jest trybem gry, który łączy w sobie elementy zarówno Hasta la vista i Siege Mentality, a więc gracze mogą korzystać z doświadczeń tych dwóch trybów gry, aby zapewnić sobie zwycięstwo. Podobnie jak Rowerzyści w Hasta la Vista, Biegacze mają więcej możliwości manewrowania po mapie. W szczególności są oni w stanie skalować ściany i poprzeczne dachy na sposób Łowcy (podczas gdy zamknięte mają swoje pojazdy) nie mogą uciekać na ściany lub w górę schodami gdzie mogą znaleźć się poza zasięgiem strzelb obrzynów myśliwych więc to kupi ci czas, aby włączyć się i wybrać z jedną z bardziej zaawansowanych broni. Podobnie jak w Siege Mentality Obrońcy zaleca się osłaniać, Biegacze więc powinni współpracować na pokrycie ataków pochodzących ze wszystkich stron. W szczególności, należy poruszać się po otwartym terenie jako jedna całość. Upewnić się od strony Czołowej oraz Przeciwległej względem przeciwnej strony, aby upewnić się, że nie ma żadnych niespodzianek. Koordynacja poprzez zestaw słuchawkowy będzie kluczowa dla tego trybu. Gdy jesteś na ostatniej prostej, możesz być zobowiązany do przekroczenia znacznego odcinka na otwartym terenie. W tym momencie Twoja zaleta bycia na piechotę jest ograniczona. Jednak tylko jeden biegacz musi dotrzeć do ostatecznego wyrównania, więc ich partner może pozostać w tyle, aby chronić ich kolegę co do kreski na mecie.

Dla łowców, podział i podbój jest kluczem do zwycięstwa. Biegacze będą wyglądać i trzymać się razem dla bezpieczeństwa – jeśli można podzielić ich i skupić się na jednym ataku Biegacza (Runner), to jesteś w stanie lepiej rozpraszać się i otoczyć ich. Aby pomóc w koordynacji podczas tej sytuacji należy pamiętać, że Biegacze nie mogą cię zobaczyć na HUDZIE (HUD), dopóki jesteś w zasięgu słuchu. Z drugiej strony, będzie można zobaczyć ich pozycję przez cały czas. Wiedza jest mocą, aby wykorzystać to do poruszania się po obu stronach ich ataku i w tym samym czasie. Wybierz, gdy uważnie atakujesz; Biegacze są najbardziej narażeni, gdy narażają się przekraczając otwarty teren – więc musisz przewidzieć ich ruch i wybrać swoje miejsca. Stukanie (Knocking) graczy w tym jest surowe, ale skuteczna taktyka jest kluczem do sukcesu: jak pojawiają (sprawl) się na ziemi z pierwszego trafienia, drugi gracz może skorzystać z ich czas regeneracji, aby z bliska line-up zadać cios w celu wykończenia przeciwnika. Wreszcie, w Łowcy nie należy zapominać, że mogą wyłączyć swoje reflektory prawym przyciskiem D-Pad, aby donieść na Biegaczy (Runners) w ciemności łatwiej.

Miej oko na ogłoszenie o zbliżającym się programie na żywo w strumieniu Twitch prezentującym te tryby przeciwnika. Rockstar będzie również na twitterze z możliwością przyłączenia strumienia więc proszą wszystkich aby śledzić ich na Twitterze w Rockstar Games, aby dowiedzieć się, jak grać. Wiedzą także, że wielu z was czeka z prośbą o porady na temat samych skoków (heists), ale ponieważ są one unikalnym wyzwaniem w GTA Online nie chcą psuć żadnych elementów dla tych, którzy ich jeszcze nie grali. Jednak, jeśli masz jakieś wskazówki do akcji lub opowieści na temat taktyki jaką być może odkryłeś podczas gry, uprzejmie proszą aby podzielić się w komentarzach na stronie Rockstar pod artykułem, który znajdziecie w źródle tego artykułu.

Źródło: Rockstar Games

143 myśli nt. „GTA V – Porady Gry Rockstar: Online Adversary Modes

 1. I have learned newer and more effective things from a blog post. One other thing to I have observed is that typically, FSBO sellers will probably reject you. Remember, they would prefer to not ever use your solutions. But if anyone maintain a steady, professional connection, offering support and staying in contact for about four to five weeks, you will usually have the capacity to win an interview. From there, a listing follows. Thanks

 2. Thanks a lot for your post. I’d really like to write my opinion that the cost of car insurance varies from one coverage to another, mainly because there are so many different issues which bring about the overall cost. For instance, the model and make of the auto will have a tremendous bearing on the price. A reliable older family car will have a more economical premium when compared to a flashy expensive car.

 3. I would really like to be a innovative writing professor, but I could no discover out precisely what they do. I enjoy write, and also to help other people become better writers, so that is why I want to become a creative writing/english professor. Does this fit with the profession? What is the existence of such a professor like?.

 4. I am aware there are lots of chrome addons that help take care of saving photos, but what I is particularly looking to get is, one that can allow myself to simply insert the picture link but it will surely download the picture from that hyperlink.. Reason getting, the photos I have always been saving is has their particular own specific link rather than on the same web page itself..

 5. I’ll start a severe blog which will eventually keep a great deal of content. I was a visual designer, and my husband does my web programming, which means this is for reals (haha, yes I just stated that). With that being said, I’ve currently started collecting my content and writing entries, but just how much content material should a new blog possess when you “unveil” it to the globe (ideally)?.. Thanks a lot: ).

 6. I would like to start a blog page where I can talk to people and have them respond to my blogs. Not really myspace or facebook. We tried tumblr but the only blogs I could find had been about global warming and guns. I would like some exactly where that I can open a merchant account and state what I as well as people respond to my sites and I can respond to there is. If anyone could help me that would be great!.

 7. I have a Mac and use the most recent version of Firefox. I want the download window to stop appearing every time i actually save like a picture or something. For example when i save a picture i realize in chrome, the download window arises saying what i’ve downloaded and stuff. How do i obtain that appear window to stop appearing everytime we save something to my computer (like a picture) in Opera? I aren’t find anything in choices in chrome either. PLEASE HELP!.

 8. How come I actually get this? when you use Firefox and when I have always been using Ie shows the things i is meant to get, (Wed), as the text. If you cannot observe what I put down it is a little box with the numbers twenty six and 20 inside of it.. Is there a fix intended for my problem?. Thanks beforehand..

 9. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i’m satisfied to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don’t disregard this site and give it a look regularly.

 10. I would like to begin a free WordPress blog in the WordPress site (not my very own domain) but I don’t like the styles they provide. Can I use a downloaded theme on the website? I have seen some WordPress hosted websites with different styles, so it seems like it’s possible..

 11. Excellent domain that is manipulating it sights to my main site. I want to create a wordpress site on that domain but i cant access my admin for wordpress since it just diverts me to my primary site. I don’t need to take my domain off redirect until the wordpress site is done. So what do i do?. It is redirected thru my registrar. How might i sign in with my IP?.

 12. I know there are lots of firefox addons that help take care of saving pictures, but the things i is particularly looking pertaining to is, one that can allow me to simply paste the picture link and it will download the picture from that link.. Reason getting, the pictures I am saving is definitely has their own specific link instead of on the same web page itself..

 13. So I simply made a blogspot about SNSD. I dont actually know how to allow other people learn about the blogspot, like you understand famous? However, not the real well-known glamorous type. Because I absolutely want to keep the site yet thats kinda tiring if you keep on posting stuffs if no one knows about it..

 14. We don’t enjoy livejournal or xanga. I actually already have both of those. I used to be going to try deadjournal because I continue reading here it turned out really good, yet I don’t want to have to pay for it and you have to have an invite code to get in free of charge. Does anyone have an invite code they could produce, or a suggestion on an additional free blogging website I can try? Any information would be helpful..

 15. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 16. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 17. I have a great interest in computer and aircrafts, specifically military aircrafts. I have always been planning to do computer system and be involved in the designing of military aircrafts (aircraft’s computer).. I need to understand whether the US Air Pressure needs computer engineers and if yes, can a computer engineer be wearing uniform and do they have got military rates?.

 18. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 19. Are these the best standards of success for the blog? Audience? Quality? Can there be a romantic relationship between audience and quality?.. What do people with effective blogs perform to make all of them successful? Was it a kind of “if you build this, they will come” thing? Do they actively market themselves? Do they will associate themselves with other well-known bloggers or websites? How does it happen?.. Do you have a blog? What do you do with your blog? Do you consider yourself successful? Why?.

 20. What are the core or basic lessons taught Composing classes? One of the first things We learned approximately was Freytags Pyramid. I had been told that isn’t an over the board learning device. So what is? I’m just really wondering. In poetry I was taught, ‘if it means too many factors to many folks it does not show for it’s mark’. I have since learned that good writing has a tendency to bring out different reactions in various people and different interpretations. How can learning about creative writing (creativity is so individualized) be standardised?.

 21. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 22. I have to import about 50 of 458 articles from a blogspot blog into wordpress. If I use the plug in transfer tool, I am worried that it can duplicate the posts which were already imported in a prior batch. Also the prior articles have been re-categorized. I need to keep those as well. Any ideas will help! Appreciate it..

 23. I had two computers both connected to an invisible router. Yesterday I connected a third pc to the network and, although the connection goes through for this new computer, among the original computers now says “Limited or any connectivity” and cannot connect with the Internet. Is it feasible that the fresh computer is usually using up an excessive amount of bandwidth and it is therefore preventing the additional computer from accessing the Internet?.

 24. I know that there are countless plug-ins made to make the responses do-follow, but I’m searching for something that will make the links in the blog-posts themselves do-follow. Please include a hyperlink or detailed instructions in order to do this. Thanks!. Do you have any examples of themes that you know to get a fact have got do-follow links in the posts? I’m just having a difficult experience finding good information about this by searching..

 25. I am just interested in producing my own music blog and I’m continuously looking through many music blogs during the day finding new music first before others that I understand. But how exactly perform those sites find that music first? Can I really start by just posting the music I discover on other blogs?.

 26. There is an interesting webpage that has simply been removed, but thanks to the miracle of hibernation, really still open up in Chrome. The is actually, when I save it, it seems to attempt to obtain the page from its supply on the internet, which has disappeared. Is there any way I can set up Firefox to save the locally-held files instead?.

 27. We now have learned a great deal about recovering from narcotic addiction and have discovered several strategies that work well. This is details drug treatment programs would not wish out because it would lead them to lose numerous patients. Would it be better to start with a blog page or a website? We all eventually hope to make this in to an alternative business that would assist individuals get of methadone treatment centers. Any tips would be significantly appreciated because there is a terrible need for these details. Thank you..

 28. Hello there.. I added a simple slide show on my blog but i don’t really like it and someone informed me that the slip show i’m just looking to get is adobe flash and i had been wondering… Any kind of ready flash slideshow icons that i might use? Or if not, is there a simple way to create a adobe flash slideshow to your blogspot?.

Dodaj komentarz